niedziela, 24 marca 2013

Jajko

Od jakiegoś czasu robie jaja...

Eggs snapology

Jaja te wykonane są techniką snapologii. Została ona wymyśloną przez niemieckiego fizyka Heinz'a Strobl'a. Wszystkie bryły składa się z pasków. Technika ta, genialna w swojej prostocie, jest dość pracochłonna - wykonanie jednego jaja to ok. 4-5 godzin pracy. Ale efekt końcowy, jest wart każdej minuty spędzonej na składaniu poszczególnych modułów.

Techniką snapologii można składać dowolne bryły - ja w dzisiejszym poście skupię się na jajku. Na wstępię zaznaczę, że technikę snapologii oswoiła i propaguje w Polsce Halina Rościszewska Narloch. Z jej książki Origami. Kwiaty na cały rok można nauczyć się nie tylko tej techniki, ale również składania pięknych kwiecistych kompozycji. Polecam!

Wracając do jaja...

Można samodzielnie wyciąć paski z kartki A4, ale można też iść na łatwiznę i kupić gotowe paski w origami.art.pl.

Dla tych co nie idą na łatwiznę, przygotowanie kartki papieru do wycięcia pasków, przygotowanie trójkątnych modułów oraz łączników, a także metodę łączenia pokazuję poniższy filmik. Możecie skończyć oglądanie na 4 miniucie.

Jeżeli nie przepadacie za wideo tutorialami - to polecam instrukcję Haliny Rościszewskiej Narloch.

Na filmie i na instrukcji pokazane jest składanie pierścienia z 5 trójkątnych modułów - do jajka potrzebujemy pierścienie złożone z 6 trójkątnych modułów.

Do wykonania jaja potrzebujemy 96 trójkątnych modułów (sześć zgięć), 2 kwadratowych modułów (osiem zgięć) i 8 pięciokątnych modułów (dziesięć zgięć) oraz 168 łączników (cztery zgięcia).

Ja składałam najpierw pierścienie z 6 trójkątnych modułów, a dopiero jak już miałam złożone 16 pierścieni to zabierałam się do połącznienia ich w jajko. Przy łączeniu reszty modułów w jajko przyda się analiza poniższych zdjęć.

Miłego składania!

1 komentarz: